FEN ETKİNLİKLERİMATEMATİK ETKİNLİKLERİ

OkulÖncesi 10 Deney bir arada burada :))

1.elektriklenme deneyi : pipet kıyafete sürtülür ve elektriklenmesi saglanır. Ardından pipet pet şişenin kapağının üzerine konulup oluşan elektriksel bölge sayesinde istenilen yönde hareket ettirilebilir.

2.Deneyde ise sallama çay kullanılarak roket yapılmış. Sallama çayın içi boşaltılıp dik şekilde zemine konuluyor.Üst tarafından dikkatli bir şekilde yakılıyor ve sallama çayın alt kısmının bir roket gibi havalandığı gözlemleniyor. Isınan hava yine yerinde duramıyor ve yükseliyor.

3.deneyde ise işaret parmakları gözümüzden yaklaşık 6cm uzakta ucuca getirilip 8-10 saniye kadar odaklanılıyor ve parmaklarımızı ayırmaya çalışıyoruz.İlk etapta odaklanmanında etkisiyle parmaklar birbirinden ayrılmakta güçlük çekiyor.

4.Yayvan bir tabaga renklendirilmiş su (yükselmesini daha rahat gözlemlemek için) dökülür.Şarap mantarının üzerine birkaç tane kibrit çöpü dikilir.Çöpler yakılır ve üzerine şişe geçirilirKibrit çöplerinin sönmesi ile şişenin içindeki su yükselir ve mantar yüzmeye başlar.Bu deneyin bir başka halini daha önce blogumuzda paylaşmıştık.İncelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

5.deneyimizde ise bir kasenin içine bir miktar su koyuyoruz.Kasenin üzerine bir tutam karabiber serpiyoruz.Kasenin üzerini kaplayan karabiberlere sıvı sabun sürdügümüz parmagımızla dokunmaya çalışıyıruz.Karabiberler sabundan kaçan mikroplar gibi kaçışıyorlar.

Ben begendigim deneylerden bazılarını burada paylaşabildim.Deneylerin hepsinin videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle
Close