ANASAYFAGenelSANAT ETKİNLİKLERİ

OkulÖncesi Kutup Ayısı Sanat Etkinliği

Küresel ısınma sadece iklim değişikliklerine yol açmıyor. Bu yüzden kutup ayıları gibi bazı hayvan türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı etkiler nedeniyle Alaska’da buz kütleleri parçalanıyor ve inceliyor. Bölgedeki kutup ayıları bu buzullar arasında boğuluyor, hayatta kalabilenler ise giderek zayıflıyor.

Kutup ayılarının boğulmaya başlaması haberlerini şaşkınlıkla karşılayan uzmanlar, “bugüne kadar kutup ayılarının boğulduğuna pek rastlanmadı” diyor.

Güçlükle yemek buluyorlar

Giderek zayıflayan hatta boğulmaya başlayan kutup ayıları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın çevre üzerindeki olumsuz etkilerine sadece küçük bir örnek.

Kutup ayılarının ana beslenme kaynağı foklar. Fokları koklayarak bulan ve sessizce avına yaklaşıp su altından çıkmasını bekleyen kutup ayıları, kırılan buz parçaları yüzünden artık bu ana beslenme kaynağına güçlükle ulaşıyor.

Tehlikede olanlara dikkat

Ayılar, yemek ümidiyle kırılan bir buz kütlesine ulaşabilmek için bazen 100 kilometre yüzmek zorunda kalıyor. Bu kadar uzun mesafeyi yüzmekte zorlandıkları için de boğularak ölüyorlar.

Uzmanlar, küresel ısınmanın doğal hayat üzerinde buna benzer pek çok soruna yol açtığını belirterek, nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekiyor.

okuloncesi-kutup-ayisi

anasinifi-kutup-ayisi

okuloncesi-kutup-ayisi

kutup-ayisi-cikti

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle
Close