BOYAMAGenelSANAT ETKİNLİKLERİ

Okulöncesi Ünlü Ressamlar Eserleri ve Boyama Sayfaları

Çocuklarımızın ünlü ressamlar (Picasso,Van gogh,kandinsky,salvador dali) tanıması, eserlerini incelemesi ve
bu eserleri resimlerinde yansıtabilmesi için çocuklarımıza ünlü ressamları ve eserlerini tanıtmalıyız.

Ünlü ressamlar ve eserleri hakkında bilgilenen ve her
ressamda farklı bir sanat biçimiyle karşılaşan çocuklar yeni biçimler arayıp bulmaya
ve bunları anlatıp yorumlamaya yönelebilirler.

PABLO PİCASSO VE ESERLERİ

Picasso, her şeyden önce bir tablonun ne olduğunu unutturan bu çözüm yolunu bir yana bıraktı. Tablo, aslında dümdüz bir yüzeydi. Picasso, biçimleri tuvalin üzerine kademeli sıralayarak üst üste yerleştirdi. Zaten onun niyeti, gerçeği gördüğümüz gibi değil, olduğu gibi göstermekti. Yerimizi değiştirmeden bir nesneye baktığımız zaman onun sadece bir kısmını, bir köşesini veya bir yüzünü görürüz.  Kübistler ise nesneleri, sanki çevresinde dolaşıyorlarmış gibi, birkaç bakış açısından, cepheden, yandan, üstten, alttan bakarak aynı imge üzerinde göstereceklerdir. Aynı şekilde, bir yüzü hem yandan, hem de iki gözü görülecek biçimde (karmaşık görüntü) vereceklerdi.

VİNCENT VAN GOGH VE ESERLERİ

Van Gogh, ölümünden 10 yıl sonra ortaya çıkacak «Fauve» ressamlarına hareket noktası olmuş «ekspresyonistler»i etkilemiş; kendinden önceki dönemlerin, çok sağlam sanılan geleneklerini bir hamlede yıkmıştır. Renkçilikte ve «itibari» boya kullanmakta, hürriyeti sonsuza kadar götürmüştü. Resimde «konu»nun önemi olmadığını, herhangi bir konunun sanat gücünü ifadeye neden olabileceğini ispat etti. «Çizgi halindeki tuşlar» ile çalışması da resim sanatına getirdiği yeniliklerdendir. Sanat gücü, denge hissinde ve ifadesindesiydi. Ölümünden sonra, Paris’te «Bağımsız Sanatçılar» sergisinde eserleri teşhir edildi ve bir anda meşhur oldu. 37 yıllık ömrünün son 3-4 yılında yaptığı tablolar ile resim dünyasının ölmezleri arasına girdi.

 

Vasiliy Kandinskiy

Kandinskiy, temsili gerçeklikten koparak özellikle renk öğesine ve şekillere odaklanan, böylece özünde soyut resimsel ifadenin yolunu açan ilk sanatçıdır. Fransız ressam Maurice Denis’in ünlü sözünü anlatırcasına bir resmin konusunun öncelikle resmin kendisi olduğunu benimsemiştir. Simgeci ressamlar gibi renklerle sesler arasında bağlantı kuran “renk titreşimlerinin” ruhsal etkiler yarattığını düşünen Kandinsky, duyguların gerçek ifadesini bulmasında primitif öğelerin yer bulmasını önemli görmüştür. Örneğin, içgüdüler sanatsal ifadede çok önemli yer tutar. Duygunun doğrudan ifadesi sanatsal yaratının başlıca konusu sayılmıştır. Kandinskiy’nin sanatında belirgin bir eğilimde mistisizm olmuştur. Sanatın gündelik yaşamın ötesinde sonsuz bir tinin evrensel algısı ve ifadesi olduğu inancı ağır basmıştır. Sanatçıya göre sanat artık doğayı taklit etmekten kurtulmuş, kendi doğasını ortaya koymaya başlamıştır.

Ünlü ressamlar ve eserleri hakkında bilgilenen ve her ressamda farklı bir sanat biçimiyle karşılaşan çocuklar yeni biçimler arayıp bulmaya ve bunları anlatıp yorumlamaya yönelebilirler.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle
Close